Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nové nitrianske autobusy, arriva
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
1. decembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Arriva má záujem posilniť svoj podiel v autobusovej doprave

Skupina Arriva by chcela zvýšiť svoj podiel v regionálnej autobusovej doprave na Slovensku. Zvažuje preto akvizíciu ďalších autobusových spoločností zabezpečujúcich prevádzku prímestských autobusov vo verejnom záujme s podporou samosprávnych krajov.

V súčasnosti jazdia autobusy pod značkou Arriva v piatich autobusových spoločnostiach v štyroch z ôsmich krajov.

„Arriva sa pozerá na ďalšie možnosti aj akvizície na Slovensku,“ potvrdil v stredu na stretnutí s médiami generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan. „V prípade, ak nám to bude umožnené a budú možné akvizičné ciele, tak sme pripravení rokovať o ďalších takýchto projektoch. Keďže sme najväčší na tomto trhu (autobusovom), musíme dohliadať aj na prípadnú koncentráciu a vyšetrovanie Protimonopolného úradu SR,“ priblížil Ivan.

Možné je posilnenie pozície dopravcu v niektorom z regiónov na strednom a východnom Slovensku, kde ešte nepôsobí. Vo všetkých krajoch to pravdepodobne nebude možné vzhľadom na pravidlá ochrany hospodárskej súťaže a zamedzenie nadmernej koncentrácie. „Arriva má ciele rastu, ale stále v právnych normách Slovenska. Po dovŕšení na tomto trhu by sme sa obrátili viac na rozvoj železničnej dopravy,“ dodal šéf skupiny Arriva. Skupina podľa neho v tomto roku preinvestovala na Slovensku vyše 10 miliónov eur len do autobusov.

Päť autobusových spoločností Arriva by malo v tomto roku na Slovensku prepraviť spolu takmer 80 miliónov cestujúcich. „Oproti minulému roku je to pokles okolo 2 %. Minulý rok bol tento pokles vo všeobecnosti na trhu vyše 4 %. Tento rok je oveľa lepší,“ uviedol Ivan. Znižovanie, resp. zastavenie poklesu ľudí v autobusoch je podľa neho dlhodobá záležitosť. „Nemôžeme očakávať od jedného roka, že úplne obrátime trend. Hovorím tomu model štyroch i v doprave – rozvoj infraštruktúry, integrácia dopravy, informovanosť cestujúcich a neustále inovácie,“ povedal Ivan.

Arriva chce v spolupráci s mestami a krajmi v budúcom roku zavádzať prvky inteligentnej, tzv. SMART dopravy so zámerom zvýšiť záujem ľudí o verejnú dopravu. Najprv by malo ísť o začlenenie cyklistickej dopravy cez zdieľanie bicyklov do mestskej verejnej dopravy v Nitre. Arriva má na budúci rok uviesť do prevádzky v mestskej doprave v Šali elektrobus. Ivan považuje za potrebné vytvoriť spravodlivé podmienky, aby prevádzkovatelia verejnej dopravy mohli efektívne konkurovať individuálnej automobilovej doprave. Vo viacerých mestách a regiónoch podľa neho už sú príklady integrácie a efektívneho informovania cestujúcich, napríklad mobilné informácie v mestskej doprave v Nitre a Trnave.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X