Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
5. mája 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Areál SPU vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku

Vysokoškolský komplex z roku 1966 je typický aulou v tvare kupoly a stal sa jedným z najznámejších symbolov Nitry 

NITRA 5. mája – Vysokoškolský areál Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre sa stal národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa v ňom pavilón s aulou, bazén pred aulou, pavilón A, Z, T, CH, spojovacia chodba A a B s posluchárňami a laboratóriá. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky ho vyhlásil na podnet Ústavu stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave.

„ Vysokoškolský komplex SPU v Nitre, postavený v rokoch 1961 – 1966 podľa projektu architekta Vladimíra Dedečka a Rudolfa Miňovského z roku 1959, je jednou z najvýznamnejších realizácií tohto druhu na Slovensku a zároveň jedným z najkvalitnejších diel domáceho povojnového modernizmu. Areál vytvára dôležitú figúru v panoráme mesta Nitry a v priebehu rokov sa stal jedným zo symbolov mesta,“ uvádza sa okrem iného v rozhodnutí Pamiatkového úradu SR.

Dielo bolo v období výstavby pozitívne hodnotené v domácej i zahraničnej tlači, písali o ňom aj v nemeckom časopise DBZ, čo bolo v tej dobe neobvyklé ocenenie domácej architektonickej produkcie. Medzi jeho architektonické kvality patrí použitie nových stavebných a konštrukčných technológií, napr. dvojtraktový vákuový skelet či horizontálne konštrukcie Simplex-Record, umožňujúce vedenie inštalácií na ktoromkoľvek mieste stavby.

Stodvadsať centimetrov široký okenný modul navrhnutý architektmi pre toto dielo bol zaradený do typizačného zborníka vysokoškolských stavieb a neskôr použitý na viacerých stavbách. Kompozičné a výtvarné hodnoty radia túto stavbu k jedinečným dielam európskej architektúry. Samotní autori patria medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenskej architektúry druhej polovice 20. storočia.

„O tom, že budova SPU bola a je všeobecne uznávaným dielom, svedčí aj jej zaradenie do ankety ministerstva výstavby Slovenská stavba 20. storočia v roku 2001, kde zvíťazila v kategórii občianskych stavieb, a mnohé dobové ocenenia, z ktorých asi najvýznamnejšia bola Jurkovičova cena za architektúru v roku 1966,“ informovala Renáta Chosraviová z SPU v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X