Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Statny archiv nitra maps.google 2.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
20. septembra 2017 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Archivári objavili stratené Mestské knihy, najstaršia je zo 17. storočia

Archivárom sa podarilo objaviť staré Mestské knihy Nitry, o ktorých sa 70 rokov myslelo, že skončili v zberných surovinách. Vzácne archívne dokumenty poskytujú významné informácie z dejín mesta, ktoré doteraz chýbali.

Najstaršia zachovaná Mestská kniha je z roku 1681 a zápisy v nej pokračujú do roku 1692. Štátny archív v Nitre ju plánuje budúci rok v spolupráci s mestom Nitra vydať knižne. Súčasťou publikácie budú aj úvodné štúdie a slovenské preklady, keďže originál knihy je v maďarčine. Ako povedal riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš, Mestské knihy obsahujú zápisnice mestského zastupiteľstva, kúpno-predajné zmluvy domov v Nitre, voľby mestského magistrátu, testamenty obyvateľov.

„Sú to zásadné pramene pre skúmanie dejín mesta Nitry, ktoré boli doteraz veľmi anonymné vzhľadom k tomu, že absentovali tieto zápisnice. O elitách mesta sme nevedeli prakticky nič,“ povedal Keresteš.

Nitra sa môže pochváliť veľkou koncentráciou archívnych dokumentov už od 12. storočia v origináloch. Je tu biskupský, mestský aj štátny archív. História však archívnym dokumentom veľmi nepriala. Mestský archív v Nitre bol niekoľkokrát neodborne skartovaný. V 50-tych rokoch sa rozšírilo, že Mestské knihy boli zničené v zberných surovinách a túto informáciu si nikto neoveril. Osvojili si ju aj významní historici, ktorí ju ďalej šírili v publikáciách o dejinách Nitry, poukázal Keresteš.

„Je zaujímavé, že za tých 70 rokov si nikto neoveril, že tie písomnosti existujú a boli uložené v bývalom okresnom archíve v Krškanoch. Prišlo sa na to po zániku tejto pobočky, keď sa v roku 2015 písomnosti dostali do Štátneho archívu v Nitre. Teraz nastal čas, aby sme ich prezentovali verejnosti,“ povedal Keresteš.

Dejinám archívov a archívnictva na Slovensku je venovaná konferencia Dejiny archívov – archívy dejín, ktorú zorganizoval v týchto dňoch Štátny archív v Nitre v Regionálnom múzeu v Mojmírovce. „Je to téma, ktorej sa na Slovensku venovalo v posledných desaťročia málo priestoru,“ hovorí Keresteš.

Zároveň dodal, že málokto vie, čo je náplňou práce archivára a toto povolenie je dodnes nedocenené. Na konferencii sa zúčastňuje niekoľko desiatok archivárov z rôznych kútov Slovenska, z Maďarska, Čiech a Rumunska.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X