Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
NITRA: Archeológovia sa prezentovali
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Archeologický ústav SAV v Nitre v utorok prezentoval výsledky svojej práce verejnosti. V rámci Dòa otvorených dverí sa s prácou archeológov prišlo zoznámi okolo 400 žiakov základných a stredných škôl, ako aj ïalší záujemcovia. Mohli si pozrie zaujímavé nálezy z výskumov, ale aj si sami vyskúša napríklad ich èistenie a základnú konzerváciu. Najväèšiemu záujmu sa tešili stredoveké kostry muža a vlka. Nitra, 25. november 2008. Foto: SITA/Mária Pietová
23. novembra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Archeológovia získali dotáciu na špičkové prístroje

NITRA 23. novembra – Archeologický ústav SAV v Nitre uspel s projektom technického vybavenia pracoviska. Zo štrukturálnych fondov dostane takmer tri milióny eur na nákup špičkových prístrojov, ktoré budú môcť vedci využívať pri archeologických výskumoch a tiež následne pri spracúvaní nálezov.

Ako informoval riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay, v rámci projektu čiastočne vybavia budovu v areáli bývalých kasární pod Zoborom, ktorú nedávno zrekonštruovali. Kúpia napríklad rôzne špeciálne mikroskopy, laboratórne prístroje, geofyzikálne prístroje, špeciálne chladničky a mrazničky na skladovanie archeologického materiálu či analyzátory zloženia materiálu. „Už teraz sme medzi poprednými pracoviskami v Európe, no keď tento projekt dokončíme, budeme jednoznačne v úzkej európskej špičke,“ zhodnotil Ruttkay.

Archeológovia v súčasnosti pri svojej práci využívajú najmodernejšie metódy výskumu ako je letecký a geofyzikálny prieskum, 3D skenovanie, izotopové analýzy a podobne. V blízkej budúcnosti budú vďaka projektu zo štrukturálnych fondov robiť prieskum s leteckým laserovým skenerom LIDAR, ktorý umožňuje získať obrázky terénu bez lesných porastov. „Tým pádom vidíme všetky možné cesty, mohyly, opevnenia,“ priblížil Ruttkay.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X