Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Archeológovia sa prezentovali
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Archeologický ústav SAV v Nitre v utorok prezentoval výsledky svojej práce verejnosti. V rámci Dòa otvorených dverí sa s prácou archeológov prišlo zoznámi okolo 400 žiakov základných a stredných škôl, ako aj ïalší záujemcovia. Mohli si pozrie zaujímavé nálezy z výskumov, ale aj si sami vyskúša napríklad ich èistenie a základnú konzerváciu. Najväèšiemu záujmu sa tešili stredoveké kostry muža a vlka. Nitra, 25. november 2008. Foto: SITA/Mária Pietová
23. novembra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Archeológovia získali dotáciu na špičkové prístroje

NITRA 23. novembra – Archeologický ústav SAV v Nitre uspel s projektom technického vybavenia pracoviska. Zo štrukturálnych fondov dostane takmer tri milióny eur na nákup špičkových prístrojov, ktoré budú môcť vedci využívať pri archeologických výskumoch a tiež následne pri spracúvaní nálezov.

Ako informoval riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay, v rámci projektu čiastočne vybavia budovu v areáli bývalých kasární pod Zoborom, ktorú nedávno zrekonštruovali. Kúpia napríklad rôzne špeciálne mikroskopy, laboratórne prístroje, geofyzikálne prístroje, špeciálne chladničky a mrazničky na skladovanie archeologického materiálu či analyzátory zloženia materiálu. „Už teraz sme medzi poprednými pracoviskami v Európe, no keď tento projekt dokončíme, budeme jednoznačne v úzkej európskej špičke,“ zhodnotil Ruttkay.

Archeológovia v súčasnosti pri svojej práci využívajú najmodernejšie metódy výskumu ako je letecký a geofyzikálny prieskum, 3D skenovanie, izotopové analýzy a podobne. V blízkej budúcnosti budú vďaka projektu zo štrukturálnych fondov robiť prieskum s leteckým laserovým skenerom LIDAR, ktorý umožňuje získať obrázky terénu bez lesných porastov. „Tým pádom vidíme všetky možné cesty, mohyly, opevnenia,“ priblížil Ruttkay.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X