Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstup na Pustý hrad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pustý hrad. Foto: SITA
14. septembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skUKF, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Archeológovia z Nitry získali prestížne ocenenie

Katedra archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre spolu s Archeologickým ústavom SAV v Nitre získali prestížne ocenenie. Vo štvrtok 8. septembra sa stali nositeľmi výročnej ceny revue Pamiatky a múzea v kategórii Objav – nález za rok 2015.

Ako informuje oficiálna stránka UKF v Nitre, „výročnú cenu udelila v priestoroch Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku redakčná rada revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá, spoločne s jej vydavateľmi – Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky za najvýznamnejšie aktivity v oblasti ochrany nášho kultúrneho dedičstva.“

Podľa webu UKF boli ceny udeľované na slávnostnom otvorení Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2016 v Slovenskej republike za účasti zástupcov Ministerstva kultúry SR, vydavateľov revue, mesta Zvolen a Združenia historických miest a obcí SR.

„Udelilo sa celkovo 10 cien v 8 kategóriách. Držitelia vzišli spomedzi 113 nominácií. V kategórii Objav – nález získali ocenenie Ján Beljak a Matúš Melo z Archeologického ústavu SAV v Nitre a Noémi Beljak Pažinová, vedúca Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre za súbor nálezov zo stredovekej cisterny na Pustom hrade vo Zvolene s prihliadnutím na dlhodobé vynikajúce výsledky výskumu a publikovanie poznatkov,“ informuje web UKF.

Vďaka objavu kolekcie viac ako 700-ročných drevených predmetov a výrobkov sa archeológom podarilo spresniť chronológiu výstavby Pustého hradu vo Zvolene. Tieto cenné nálezy poukázali na dôležitosť objektu cisterny. „Nálezy sú svedectvom zručnosti stredovekých majstrov, napomáhajú k rekonštrukcii každodenného života na stredovekom hrade a vypovedajú o technických riešeniach tohto obdobia,“ uvádza sa na záver na stránke UKF v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X