Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
železničná trať, vlak, železnice
ilustračné: SITA
14. novembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Archeológovia našli v priemyselnom parku rozsiahle polykultúrne nálezisko

Rozsiahle polykultúrne nálezisko preskúmali archeológovia v nitrianskom priemyselnom parku. Záchranný výskum robili na miestach, kde budú Železnice SR stavať terminál intermodálnej dopravy, ktorý súvisí s príchodom automobilky Jaguar Land Rover.

Z výskumu je zrejmé, že toto územie bolo osídlené už od doby kamennej. „Tie najstaršie objekty sú z mladšej až neskorej doby kamennej, neskôr tu bolo osídlenie v mladšej až neskorej dobe bronzovej. Ďalej tam máme pozostatky obytných stavieb z doby laténskej a rímskej s najmladším osídlením z doby vrcholného stredoveku,“ povedal archeológ Marek Vojteček z Archeologického ústavu v Nitre.

Ako ďalej doplnil, v tomto priestore meandrovalo staré koryto rieky Nitry a v časti na začiatku staveniska bola duna, na ktorej sa sústredilo osídlenie. Archeológovia tu našli keramiku, zvieracie kosti a kovové predmety, najmä bronzové súčasti odevu z mladšej doby bronzovej. Výskum sa začal v septembri a jeho hlavná časť sa už skončila.

Nálezisko je pozoruhodné tým, že terén v priebehu dejín narástol jednotlivými vrstvami osídlenia o jeden a pol až dva metre. „Je to dosť unikátna záležitosť v rámci stredodunajského priestoru. Terén tam v priebehu tisícročí ľudskou aktivitou narastal, čo nie je také časté mimo mestských jadier. V mestských jadrách je to vcelku štandardné,“ poukázal riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay.

Zaujímavé nálezy sú podľa neho aj v okolí, ktoré by podľa jeho slov tiež stálo za preskúmanie, najlepšie formou systematického výskumu. „Veľmi by nám to mohlo pomôcť pri spresnení datovania jednotlivých osídľovacích procesov, ktoré tu máme,“ myslí si Ruttkay.

Pripomenul, že je škoda, že Archeologický ústav ako štátna inštitúcia sa vôbec nedostal k výskumu obrovskej plochy určenej pre výstavbu závodu automobilky Jaguar Land Rover. Túto zákazku dostala súkromná firma 376 A.D., s. r. o., z Prešova, ktorú si vybral bez súťaže dodávateľ stavby Strabag. Niekoľko stoviek hektárov preskúmala firma vo veľmi krátkom čase. Výskum bol vraj rýchly pre nevýznamnosť nálezov. „Myslím si, že mnohí kolegovia sú dobrí archeológovia a už toho dosť aj preskákali a vedia, čo sa dá stihnúť za rok, za mesiac, za týždeň. Keď ide o stovky hektárov, tak tie sa, samozrejme, nedajú za mesiac – dva stihnúť,“ podčiarkol Ruttkay.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X