Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Archeológovia našli pod cestou kostru, Mostná ulica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
14. júla 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Archeológovia budú robiť výskum v centre na Mostnej ulici

Zaujímavé výsledky si sľubujú archeológovia od výskumu, ktorý budú robiť v lete v centre Nitry na Mostnej ulici.

„Mostná ulica je územie, kde máme nálezy od doby kamennej s veľmi silnou dobou bronzovou, keltským osídlením a ešte výraznejším stredovekým a veľkomoravským osídlením, takže bude to určite veľmi zaujímavé,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Ako dodal, výskum bude minimálne jeden, možno aj dva. Pokračovať budú aj vykopávky v areáli Zoborského kláštora. Na Nitrianskom hrade toto leto archeológovia väčšie aktivity neplánujú.

Archeologický ústav okrem toho plánuje celý rad záchranných výskumov na strednom Slovensku. Pokračujú tiež výskumy na viacerých slovenských hradoch ako napríklad Vinné, Zvolen – Pustý hrad, Muráň, Fiľakovo, Modrý Kameň, Jelenec či Lietava.

„Stále rokujeme o výskumoch na obchvate Bratislavy. Ak sa to podarí, bude to akcia, ktorá je aj na pomery Archeologického ústavu dosť veľká a robili by sme ju v spolupráci s niektorými ďalšími inštitúciami, ako je Slovenské národné múzeum a Mestské múzeum Bratislava,“ doplnil Ruttkay.

Aj tento rok prebieha výskum významného slovanského náleziska Bojná v okrese Topoľčany. Na základe výsledkov výskumu z posledných rokov možno povedať, že rozsiahla aglomerácia sa skladala z minimálne piatich hradísk a začiatkom 9. storočia tam sídlil významný kniežací rod. Piate hradisko našli archeológovia tento rok vďaka skenovaniu zemského povrchu z lietadla s pomocou systému Lidar. Technológia umožňuje odfiltrovať les, akoby tam vôbec nebol.

„V širšom okolí sa nám podarilo objaviť nové objekty a štruktúry, ktoré treba preveriť, do akých období patria a aké majú súvislosti s významným hradiskom Bojná. Sú to pre nás veľmi zaujímavé výzvy,“ skonštatoval Ruttkay.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X