Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EURO: Eurobankovky
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA Eurobankovky v hodnote 5, 10 a 20 Eur. Bratislava, 28. máj 2010. Foto: SITA/Michal Burza
5. decembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Ilustračné: SITA

Archeológovia budú mať na mzdy, nie na chátrajúce priestory

Počet pracovníkov Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) a výšku ich miezd by krátenie výdavkov štátneho rozpočtu pre vedu a výskum nemalo ovplyvniť.

Problém by však mohol nastať pri financovaní údržby priestorov ústavu. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. „Dlhodobo máme podfinancovaný rozpočet, čo zapríčiňuje, že namiesto renovácií našich priestorov investujeme do odvrátenia ich havarijného stavu,“ uviedol. Zredukovanie rozpočtu by mohlo ovplyvniť aj využívanie niektorých výskumných techník. Archeológom sa totiž najmä v poslednom období podarilo dostať zo štrukturálnych fondov Európskej únie moderné vybavenie pre výskum. „Údržba a prevádzka vybavenia nás stoja nemalé finančne prostriedky a bojím sa, že pri úbytku financií by museli ostať ležať ladom,“ naznačil Ruttkay. Konkrétne kontúry by mal dostať rozpočet Archeologického ústavu v Nitre v priebehu budúceho týždňa.

V novembri protestovali zamestnanci SAV v uliciach proti navrhovanému zníženiu rozpočtu SAV o 10 miliónov eur. Báli sa, že preto nastane v akadémii rozsiahle prepúšťanie. „Takmer 500 zamestnancov Slovenskej akadémie vied z 3 195 je ohrozených,“ upozorňovala predsedníčka Výboru Odborového zväzu pracovníkov SAV Daniela Illéšová. Ministerstvo školstva chcelo túto stratu akademikom kompenzovať pridaním ôsmich miliónov do rozpočtu Agentúry na podporu výskumu a vývoja. To nevyhovovalo vedcom, pretože by tieto peniaze nemohli čerpať na vyplácanie miezd. Nakoniec sa dnes v návrhu štátneho rozpočtu odsúhlasilo, že zo zdrojov Agentúry sa osem miliónov eur presunie priamo do rozpočtu SAV.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X