Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zoborský kláštor
Foto: Zoborský skrášľovací spolok
31. decembra 2017 Zaujímavosti od NitraDeň.skSITA Diskusia()

Archeológovia budú aj v roku 2018 hľadať kláštor, v ktorom sa vraj dožil Svätopluk

Pokračovať bude aj budovanie zážitkovej expozície, ktorej prvú etapu sprístupnilo občianske združenie Zoborský skrášľovací spolok cez leto 2017.

NITRA 31. decembra – Archeológovia budú aj v roku 2018 pokračovať v hľadaní Kláštora svätého Hypolita na Zobore v Nitre, v ktorom podľa legendy prežil záverečné dni svojho života kráľ Svätopluk.

Ide o najstarší historicky doložený na našom území, o ktorého existencii vypovedajú písomné pramene, no nájsť sa ho zatiaľ nepodarilo. Pravdepodobne už v deviatom storočí stál na mieste, kde neskôr vybudovali v 17. – 18. storočí barokový Kláštor svätého Jozefa, z ktorého sa zachovali ruiny.

„Doklady architektúry z deviateho storočia doteraz nemáme, ale čo je zaujímavé, v roku 2017 máme ďalšie nálezy sídliskových objektov a vrstiev z deviateho – desiateho storočia, čo minimálne dokladá, že ten život tam v tomto období bol,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Ako ďalej dodal, v rámci výskumu sa archeológovia každým rokom posúvajú do starších vrstiev. „Verím, že v roku 2018 sa dostaneme aj do veľkomoravského obdobia,“ povedal.

Pokračovať bude aj budovanie zážitkovej expozície v areáli Zoborského kláštora, ktorej prvú etapu sprístupnilo občianske združenie Zoborský skrášľovací spolok cez leto 2017.

„V roku 2018 nás čaká zreštaurovať poslednú ruinu – tzv. Rákocziho altánok. Ak sa podarí získať dotáciu od ministerstva kultúry na túto akciu, tak budú zakonzervované všetky objekty viditeľné nad zemou,“ informoval predseda Zoborského skrášľovacieho spolku Ján Kratochvíl. Zároveň plánujú zastrešiť príbytok mnícha, kde zriadia expozíciu života mníchov pod Zoborom.

Areál Zoborského kláštora je počas zimy pre verejnosť uzamknutý, opätovne ho sprístupnia na jar. „Pevne veríme, že spoločným úsilím sa nám v roku 2018 podarí ukončiť záchranu ruín a vytvoriť pre obyvateľov a návštevníkov Nitry atraktívne kultúrne a relaxačné miesto hodné návštevy,“ uzavrel Kratochvíl.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X