Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SAV: Archeologický ústav v Nitre, Deň otvorených dverí
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
8. novembra 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Archeológovia aj tento rok priblížili svoju prácu na Dni otvorených dverí

S prácou archeológov sa v utorok mohla verejnosť oboznámiť na Dni otvorených dverí v Archeologickom ústave SAV v Nitre, ktorý sa konal v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

Tento rok archeológovia zamerali prezentáciu svojej činnosti na najmodernejšie metódy, ktoré v posledných rokoch pri svojej práci využívajú, ako je letecké snímkovanie, geofyzikálne merania či práca so spektrometrom. „V posledných rokoch sa podarilo výrazne zlepšiť technické vybavenie nášho pracoviska a máme naozaj mnohé moderné prístroje vďaka štrukturálnym fondom Európskej únie, ktoré nám pomáhajú v práci od prieskumnej činnosti cez samotný výskum až po dokumentáciu nálezov, ich reštaurovanie, konzerváciu, uskladnenie,“ povedal riaditeľ ústavu Matej Ruttkay. O Deň otvorených dverí u archeológov bol veľký záujem, prišli deti z desiatich základných škôl z Nitry a okolia aj laická verejnosť.

Deti si mohli vyskúšať napríklad čistenie kostry a črepov, ktoré si potom mohli aj nakresliť. „Pripravené boli kvízové otázky o tom, čo sa dozvedeli na prednáškach a na jednotlivých stanovištiach. Bolo tam napríklad stanovište s keramikou, kde si mohli lepiť črepy a podobne,“ priblížila archeologička Klaudia Daňová. Na trávnatej ploche pred archeologickým ústavom si mohli deti vyskúšať hľadanie nálezov detektorom kovom. Súčasťou podujatia bol aj prednáškový cyklus zameraný na predstavenie metód archeológie a na najvýznamnejšie výskumy za posledných päť rokov. Od 13:00 do 15:00 si mohla verejnosť pozrieť archeopark na Martinskom vrchu s odborným výkladom

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X