Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected] / 0918 378 828
Velkoprepostsky palac klub priatelov starej nitry.jpg
Foto: www.facebook.comov-starej-Nitry-171353036211499/?fref=ts
12. novembra 2017 Správy NitraIné od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Archeologický výskum odkryl pôvodný pôdorys Veľprepoštského paláca na hrade

Základy pôvodného Veľprepoštského paláca na Nitrianskom hrade odkryli archeológovia počas výskumu, ktorý prechádzal plánovanej výstavbe. Nitrianske biskupstvo chce historickú budovu dostavať do pôvodnej podoby, akú mala pred zbombardovaním počas druhej svetovej vojny.

Stavebné práce sa začnú zrejme na budúci rok. Archeologický výskum priniesol len novoveké nálezy. Podľa riaditeľa Archeologického ústavu Mateja Ruttkaya je to z dôvodu, že v hornej časti hradu sa skutočne staré nálezy nachádzajú hlboko pod povrchom, niekedy aj v desaťmetrovej hĺbke. „Pokiaľ stavba nejde tak hlboko, tak sa nedostaneme na staršie úrovne,“ povedal. Výsledky výskumu však budú dôležité pre plánovanú výstavbu. „Máme zachytené základy, vie sa, aký bol pôdorys a to je dobrý podklad pre rekonštrukciu, ktorá bude, myslím, pre Nitru veľmi zaujímavá,“ povedal Ruttkay.

Nitrianske biskupstvo pôvodne plánovalo začať stavať už na jeseň, bude to však neskôr. Podľa informácií od diecézneho ekonóma Martina Štofka zatiaľ ešte nie je definitívne schválený projekt. Výstavba by mala trvať zhruba tri roky. Po dostavbe bude palác slúžiť pre potreby biskupského úradu, presťahujú sa tam niektoré kancelárie z hradu.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X