Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk, SH
29. marca 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Archeologický výskum a obnova Oponického hradu teraz prichádza do Ponitrianskeho múzea

Oponický hrad prechádza obnovou a za ten čas nazbierali odborníci množstvo poznatkov. Tie budú teraz prezentované v Ponitrianskom múzeu Nitra.

Výstavu s názvom Archeologický výskum a obnova Oponického hradu pripravili Katedra archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína filozofa v Nitre v spolupráci s Ponitrianskym múzeom v Nitre a s občianskym združením Apponiana, na základe Memoranda o spolupráci, ktoré podpísali obe inštitúcie vo februári 2021. Ide o rozšírenejšiu podobu, ktorá sa presunie z Múzea v Zlatých Moravciach.

Zámerom výstavy je prezentovať výsledky archeologického výskumu Katedry archeológie FF UKF v Nitre na Oponickom hrade z rokov 2015 až 2020, nové poznatky o stavebno-historickom vývoji hradu a jeho obnovy.

Prostredníctvom hnuteľných artefaktov, ako aj viacerých obrazových a textových propagačných materiálov a vizuálnych projekcií, výstava priblíži každodenný život na Oponickom hrade. Pozornosť je venovaná aj unikátnej kolekcii kachlíc z kachľových pecí, ktoré boli nájdené na tamojšom hrade.

Súčasťou výstavy bude aj cyklus prednášok venovaných archeologickému výskumu v rokoch 2015-2020, výskumu kachlíc z kachľových pecí nájdených na hrade, obnove a stavebno-historickému výskumu hradu. Prvou prednáškou, ktorá zároveň otvorí výstavu dňa 30. marca 2022 o 16:00 hod., je prednáška doc. Mgr. Dominika Repku, PhD. pod názvom Archeologický výskum Oponického hradu v rokoch 2015 až 2020.

Výstava v múzeu potrvá do 5. júla. Kurátormi výstavy sú doc. Mgr. Zuzana Borzová, PhD. a doc. Mgr. Dominik Repka, PhD. z Katedry archeológie FF UKF v Nitre. Múzeum tiež pripravuje pre návštevníkov ďalšie výstavy o hradoch v Nitrianskom regióne.

Ponitrianske múzeum v Nitre je otvorené v čase od 9.00 do 17.00 hod.:

  • v zimnej sezóne (do konca marca) pondelok – piatok,
  • v letnej sezóne (od apríla) utorok – sobota.

V súčasnosti múzeum funguje v režime ZÁKLAD s povinnosťou prekrytia úst a nosa respirátorom.

Pozvanka na prednasku.jpg
Foto: Ponitrianske múzeum

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X