Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
archeologický výskum
ilustračné: SITA
2. júla 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Antická dosková hra stará 1 600 rokov je jednou z dvoch na svete

Vedúci výskumu, Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre, ju popisuje ako najlepšie zachovanú antickú drevenú doskovú hru, aká sa kedy našla severne od Stredozemného mora.

Staroveká hra, ktorá sa našla ešte v roku 2006 v hrobke germánskeho kniežaťa v Poprade, je len jednou z dvoch zachovaných doskových hier z obdobia antiky na celom svete. Skonštatoval to po jej výskume najväčší európsky odborník na historické hry Ulrich Schädler, riaditeľ Múzea hier vo Švajčiarsku.

Schädler a jeho spolupracovníci zistili, že na celom svete sú zachované len dve doskové hry z antiky. Jedna sa našla v Egypte vo fajumskej oáze a druhá je z Popradu, žiadne iné z celej antiky nie sú,“ povedal zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta, ktorý viedol výskum hrobky v Poprade. Ako dodal, hry takéhoto typu sa našli v gréckych a rímskych chrámoch na podlahách alebo v uliciach antických miest, kde boli vyryté do kamennej dlažby, ale doskové prenosné hry sa zachovali len dve.

Hra z Rímskej ríše

Hra stará viac ako 1 600 rokov má políčka na spôsob šachovnice, na ktorých sa hralo s tmavozelenými a bielymi hracími kameňmi dvoch rozmerov. Nie je známe, koľko bolo týchto kamienkov. Zachovalo sa len 6 kusov, keďže hrobka bola v minulosti vykradnutá. Vyrobené sú zo sýrskeho skla.

Na naše územie sa hra dostala z Rímskej ríše. Podľa Ulricha Schädlera je vynikajúcim objavom a príspevkom k dejinám hier v Európe. „Je to najlepšie zachovaná antická drevená dosková hra, aká sa kedy našla severne od Stredozemného mora. Spolu s rímskymi sklenenými hracími kameňmi to bol evidentne prestížny predmet, ktorý dokumentuje kontakty zomrelého s rímskym svetom,“ uviedol Schädler pred časom.

Hrobka „slovenského Tutanchamona“

Hrobku „slovenského Tutanchamona“ z roku 375 nášho letopočtu náhodne objavili v roku 2006 v priemyselnom parku v Poprade – Matejovciach. Hrobová komora imitujúca drevený dom predstavuje celosvetový unikát. Našlo sa tam napríklad lôžko z tisového dreva zdobené striebornými kovaniami, stôl či drevené máry, na ktorých bol nebožtík uložený.

Nálezy už boli verejnosti predstavené na výstave v Podtatranskom múzeu v Poprade, teraz sa pripravuje stála expozícia tohto významného nálezu. „Do tlače sa pripravuje štvorzväzková odborná publikácia, ktorá zahŕňa všetky výsledky výskumov vedeckých pracovníkov z 8 štátov, ktorí sa podieľajú na výskume hrobky v Poprade,“ doplnil Pieta. Nálezy z kniežacej hrobky skúmali vedci zo Slovenska, Nemecka, Česka, Dánska, Maďarska, Belgicka, Anglicka a Švajčiarska.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X