Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hiv aids boj proti den testovanie gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
28. novembra 2019 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skSITA Diskusia()

Anonymné a bezplatné vyšetrenie anti – HIV protilátok ponúkajú aj v Nitre

Úrad verejného zdravotníctva v rámci boja proti AIDS pripomína, že bezplatné a anonymné testovanie je aj v Nitre.

Anonymné vyšetrenie anti – HIV protilátok ponúkajú aj regionálne úrady verejného zdravotníctva. Otestovať sa v nich možno bezplatne. Pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa boja proti AIDS o tom agentúru SITA informovala Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR. Svetový deň boja proti AIDS každoročne pripadá na 1. december. AIDS sa na svete objavil v roku 1981, na Slovensku prvý prípad zaznamenali v roku 1985.

Skorá diagnostika a včasná liečba znamenajú podľa úradu pre osobu s HIV infekciou dlhší a kvalitnejší život – dochádza k zníženiu prenosu vírusu na iné osoby, k zmenám sexuálneho správania a správania pri injekčnom užívaní drog.

Testovanie na prítomnosť anti – HIV protilátok by ľudia s podozrením na HIV infekciu nemali odkladať. V súčasnosti je už infekcia HIV liečiteľná, ale stále ide o nevyliečiteľné ochorenie. Najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šírenia HIV/AIDS je prevencia,“ podotkla Račková v tlačovej správe. Dodáva, že vyšetrenie anti – HIV protilátok je na Slovensku prístupné každému.

Testovanie miesta v Nitre

V Nitrianskom kraji poskytujú testovanie na prítomnosť anti – HIV protilátok v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre, Odbor epidemiológie, Štefánikova trieda 58 alebo aj v Odberovom centre Medirex Group na Novozámockej 67 v Nitre – Horné Krškany.

Odborní pracovníci poskytujú v Poradniach pre problematiku HIV/AIDS pri vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v SR bezplatné osobné, telefonické, emailové poradenstvo a anonymný bezplatný odber. Navyše, telefonické a emailové konzultácie ponúkajú pre záujemcov všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike, nielen tie, pri ktorých sú zriadené špecializované poradne,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. Doplnil, že v roku 2018 poskytli 678 osobných konzultácií a viac ako 800 vyšetrení anti-HIV protilátok.

Boj proti AIDS

Prvý decembrový deň je od roku 1988 na celom svete venovaný boju proti AIDS. Jeho cieľom je upozorňovať ľudí na problém AIDS, zlepšiť ich vedomosti o tejto chorobe, jej šírení a najmä prevencii. Každý rok sa tento deň oslavuje pod novým heslom, ktoré poukazuje na rôzne aspekty problematiky AIDS vo svete. Tohtoročná téma je „Komunity zohrávajú nezastupiteľnú úlohu“.

Komunita je dôležitým pilierom podpory. Sú to všetci, ktorí sú danou problematikou postihnutí priamo, ale aj všetci tí, ktorí v danej veci pomáhajú či dokážu pomôcť,“ konštatuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Symbolom Svetového dňa boja proti AIDS je červená stužka. Pripnutím červenej stužky môžu ľudia vyjadriť solidaritu s osobami, ktoré infekciou HIV alebo ochorením AIDS trpia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X