Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitrianska galeria.jpg
Foto: ilustračné, nitrianskagaleria.sk
7. mája 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Akty X mieria do Nitrianskej galérie, ide o ďalšiu z formátu komorných dočasných stálych expozícií

Najnovšie mieri do Nitrianskej galérie je venovaná aktu a jeho početnému zastúpeniu vo fonde kresby galérie. 

Kolekcia z formátu komorných dočasných stálych expozícií v Salóne Nitrianskej galérie je vybraná z kresieb aktov od Viktora Belányiho a Ľudovíta Slamku.

Vystavená kolekcia predstavuje okrem umelcov aj jednu z primárnych odborných činností fondovej inštitúcie, a to ochranu a zhodnocovanie verejnej zbierky/kultúrneho dedičstva reštaurovaním. Ide o 30 zbierkových predmetov prešla odborným reštaurovaním (Brigita Hradská), vďaka čomu získala nanovo svoju výstavnú kondíciu.

Kreslených aktov (štúdií) má NG vo fonde kresby značné množstvo, avšak kurátorský výber kládol dôraz na početnosť aktov zastúpených vo fonde kresby konkrétnymi autormi. Súčasne ide o autorov, ktorých životné cesty boli späté v nejakom období s regiónom Nitry a ktorí sa nám „stratili“, „zmizli“ v toku plynutia času a života.

Kolekcia kresieb od Viktora Belányiho (5. 10. 1877 Ludanice – 7. 5. 1955 Budapešť) a Ľudovíta Slamku (25. 8. 1906 Nitra – 22. 5. 1969 Nitra) je intímnym pripomenutím si týchto dvoch autorov, ktorí boli hlavne maliarmi a kresba bola v ich prípade často prípravnou skicou. Obaja pochádzajú z regiónu Nitry.

„Akty X.“ sú vo svojej podstate tematicky tradične žánrové. Nahota/telesnosť a jej zobrazovanie boli a aj sú dôležitou témou vo výtvarnom umení. Výstava nie je principiálne prehliadkou ženského aktu, na ktorý sme najčastejšie vizuálne „zvyknutí“, obsahuje aj zobrazenia/štúdie mužského tela (pretože aj ženy sú občas zvedavé a kánon mužského zvedavého oka silne posilňovaný naprieč dejinami umenia nie je až tak celkom nepriestrelný, ako si občas nahovárame).

Expozícia reflektuje na dva odlišné prístupy ku kresbe. Kresby Belányiho a Slamku sú štúdiami/predlohami k maľbám – kresba je „podradnou“ oporou ich malieb. Súčasný vhľad do tradične chápaného vnímania kresby prináša Mira Gáberová (7. 3. 1979 Lučenec), ktorá ku kresbe pristupuje konceptuálne. Jej tvorba je naviazaná najmä na slovenské prostredie (štúdium na Vysokej škole výtvarných umení, ateliér maľby a nových médií), avšak posledné roky pracuje najmä v pražskom umeleckom priestore a čas ukáže, či sa stane stratenou/nájdenou autorkou na štátnej hranici.

Jej práca osciluje medzi videom, performanciou, kresbou a maľbou. V jej tvorbe sú prvky telesnosti, intimity, ironizácie, ornamentálnosti či sentimentu. Do expozície intervenuje in-situ realizáciou vytvorenou priamo ako reakcia na projekt výstavy a tvorbu Belányiho i Slamku.

Akty X. budú v Nitrianskej galérii dostupné od 14. mája 2022 do 30. júna 2023.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X