Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
hradisko zobor
SANYO DIGITAL CAMERA
14. marca 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Aktivisti chcú sprístupniť kláštor na Zobore

NITRA 14. marca – Združenie Zoborský skrášľovací spolok chce v tomto roku sprístupniť ľuďom kláštor na Zobore. Nachádza sa v areáli Špecializovanej nemocnice sv. Svorada a verejnosť k nemu nemá prístup. „Kláštor chceme oplotiť, aby si ho ľudia mohli pozrieť, ale vstup do týchto priestorov zatiaľ nie je možný, keďže sú schátrané a preto nebezpečné. Naším snom je kláštor postupne zrekonštruovať a dať mu podobu, akú si táto významná pamiatka nielen nitrianskych, ale aj celoslovenských dejín zaslúži,“ informoval predseda spolku Ján Kratochvíl.

Aktivisti už získali peniaze na záchranu ruín Kostola sv. Jozefa vo výške 5-tisíc eur z mestského rozpočtu a ďalších 5-tisíc očakávajú od Nitrianskeho samosprávneho kraja. Ďalšie peniaze získali z grantov a od sponzorov.

„Uskutočnilo sa úspešné stretnutie zainteresovaných na tému revitalizácie areálu ruín kláštora na Zobore za účasti vedenia mesta aj Nemocnice sv. Svorada, reštaurátora a zástupcov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, ktorej študenti by mali vypracovať štúdiu riešenia tohto areálu,“ dodal Kratochvíl.

Ako ďalej uviedol, v súčasnosti očakávajú statický posudok, ktorý určí postupy a finančné prostriedky na zaistenie ruiny kostola sv. Jozefa. Po statickom zaistení sa môže začať s archeologickým výskumom a následne s reštaurovaním objektu.

Zoborský kláštor je historicky najstarším známym kláštorom na Slovensku. Spája sa s ním najstaršia uhorská legenda (tzv. Maurova legenda o sv. Svoradovi a Benediktovi) či najstaršie originály zachované z nášho územia (Zoborské listiny z roku 1 111 a 1 113), alebo najstaršie kronikárske diela uhorskej a českej historiografie (Kosmasova kronika).

Hoci o založení zoborského kláštora sa nezachovali žiadne písomné zmienky, podľa väčšiny historikov bol založený už v 9. storočí. Pravdepodobne to bolo okolo roku 880, kedy v Nitre vzniklo biskupstvo, ktorého prvým biskupom bol benediktín Viching. Benediktínsky kláštor sv. Hipolyta počas 11. – 13. storočia plnil dôležitú funkciu jedného z centier duchovného, verejnoprávneho a kultúrneho centra v Uhorsku. Heslom benediktínov bolo Ora et labora – Modli sa a pracuj.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X