Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Electrician,Working,Safely,On,Switches,And,Sockets,Of,A,Residential
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Shutterstock
19. apríla 2022 Správy NitraPR od Informačný servis

Ako zapojiť zásuvku?

Elektrické zásuvky bývajú bežnou súčasťou našich obydlí, využívame ich denne a sme preto radi, keď sa na nich môžeme spoľahnúť. Aj napriek tomu však môže nastať situácia, kedy bude potrebné zásuvku vymeniť, pretože tá pôvodná práve doslúžila, ale nájsť ochotného elektrikára, ktorý by to urobil, sa zdá ako neriešiteľný problém. Exituje však ešte jedna možnosť – zapojiť zásuvku svojpomocne. Na nasledujúcich riadkoch sa presvedčíte, že to zvládnete aj samy.

Väčšina ľudí má za to, že zapojenie elektrickej zásuvky je odbornou záležitosťou, a môžu ju teda vykonávať iba odborníci. Ak sa však budete riadiť našim stručným návodom krok za krokom, zistíte, že je to vlastne veľmi jednoduché.

Bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečnosť je samozrejme základom každej práce. Než začneme s elektrickou zásuvkou manipulovať, je bezpodmienečne nutné vypnúť elektrický istič. Pracovať pod prúdom nemá nikdy šťastný koniec. Zároveň tiež starostlivo skontrolujeme, či sú všetky napájacie káble dostatočne dlhé pre naše použitie teraz alebo neskoršie úpravy a či majú v poriadku izoláciu. Poškodená izolácia môže v budúcnosti priniesť nechcené problémy, najčastejšie v podobe skratov.

Pravidlo troch vodičov

Predpokladom úspechu je pamätať na to, že sa dnešné klasické zásuvky štandardne zapájajú pomocou troch vodičov. Platí to pre všetky typy zásuviek, ktoré nájdeme v domácnosti, v kancelárii alebo v rôznych prevádzkach. Vodiče rozdeľujeme na pracovné a ochranné. Pracovné vodiče slúžia na prenášanie energie, ochranný vodič plní ochrannú funkciu pri poruchách. Vodiče rozoznávame podľa typických farieb – fázový vodič má čiernu farbu (niekedy hnedú alebo šedú), nulový vodič je modrý a ochranný vodič zas žlto-zelený. Podľa štandardizovaného farebného rozlíšenia si jednotlivé vodiče nemôžete spliesť. Fázový vodič sa zapája (pohľad spredu) k ľavej zdierke, nulový vodič k pravej zdierke a ochranný vodič k stredovému kolíku. Ochranný vodič je najdôležitejší: až keď je správne zapojený ochranný vodič, môžeme pristúpiť k zapojeniu ostatných vodičov.

Máme hotovo

Akonáhle ste zvládli zapojenie všetkých káblov, nasaďte na zásuvku ochranný kryt, zapnite opäť elektrický istič a môžete zásuvku vyskúšať.

Ak ste si návod prečítali starostlivo a riadili ste sa našimi radami, zistili ste, že zapojenie elektrickej zásuvky nie je vôbec tak ťažké, ako sa vám mohlo zdať na začiatku. Pamätajte, že najdôležitejšie je dbať na bezpečnosť.

Informačný servis

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X