Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Ako vyzeralo mesto a jeho zákutia pred rokmi? Ukážu nám to tieto staré fotografie

Mesto sa mení z roka na rok a na jeho niekdajšiu krásu môžu mnohí z nás spomínať už len prostredníctvom spomienok starých rodičov či prostredníctvom fotografií. Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta.

Jedno z najkrajších zátiší bolo pri starom koryte rieky v parku pod Nitrianskym hradom. V pozadí sa nachádza Aujeského mlyn, postavený v roku 1884. K regulácii rieky došlo v 30. rokoch uplynulého storočia a práce trvali približne 10 rokov.

Stare koryto rieky park klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Nádherná spomienková fotografia na lanovku na Zobor, čo poviete? Keď sa v roku 1970 otvorila v Nitre nová lanovka na Zobor, išlo o hotovú senzáciu. Hoci malo mesto v tej dobe ešte len 50-tisíc obyvateľov, lanovka sa tešila záujmu domácich obyvateľov i turistov.

Lanovka zobor klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Nechýba vám niečo na tejto fotografii? Asi je to tak polovica dnešnej Nitry. V roku 1964 bol pohľad na PKO a jeho okolie celkom iný ako teraz. V tom čase ste videli pár panelákov a domov. Klokočina ešte ani nebola v pláne.

Pko pohlad na buducu klokocinu klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

V roku 1963 bolo v mäsiarstvach snáď viac mäsa pod pultom ako na pulte. Takto predávajúci čakali na zákazníkov na bývalej Leninovej triede č. 64. Dnes je to Štefánikova trieda a tiež sa poriadne zmenila.

Byvala leninova trieda 64 1963 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Odvážili by ste sa dnes kúpať v rieke Nitra? Kedysi v nej ľudia bez problémov kúpali a bláznili. Boli tu hojdačky a dokonca prístav pre loďky, či prírodné kúpalisko. Tiež máte chuť sa k nim pridať? Dnes však už rieka obsahuje množstvo ťažkých kovov ako arzén, má tiež nevyhovujúci pomer dusičnanov a chlorofylu. Hlavným vinníkom je priemysel na Hornej Nitre, ekologické katastrofy, ale aj niektorí občania. Hoci prakticky trvalé znečistenie zapríčinila havária hrádze v Zemianskych Kostoľanoch v roku 1965, kedy sa do rieky vysypalo množstvo popolčeka. Spotrebovanie len 200 g ryby z rieky zanechá na ľudskom zdraví trvalé a ťažké následky.

Kupanie v rieke nitra klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X