Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected] / 0918 378 828
LETO: Odpoèinok v meste
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA. Dôchodca - bezdomovec odpoèíva na lavièke. Bratislava, 4. august 2007. Foto: SITA/TomᚠBenedikoviè
19. mája 2016 Správy NitraIné od NitraDen.skŠtatistickú úrad SR, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Ako obstál Nitriansky kraj v zisťovaní o príjmoch a životných podmienkach domácností? Tu je štatistika

V Nitrianskom kraji je miera rizika chudoby mierne vyššia ako je na úrovni Slovenskej republiky.

Štatistický úrad SR uskutočňuje v pravidelných ročných intervaloch meranie chudoby a sociálneho vylúčenia. Zdrojom údajov je harmonizované štatistické zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach – EU SILC (The European Union Statistics on Income and Living Conditions).

„Štatistické zisťovanie EU SILC 2015 sa uskutočnilo v minulom roku počas mesiacov apríl až jún. Na zbere údajov sa zúčastnilo 397 opytovateľov, ktorí navštívili viac ako 6 000 domácností v 500 obciach Slovenska,“ uvádza informatívna správa ŠÚ SR.

Pracovníci uskutočnili ziťovanie formou terénneho zberu dát. Informácie získalvali od jednotlivých osôob v náhodne vybraných domácnostiach. „Dáta, ktoré boli predmetom zisťovania, sa týkali nielen príjmov, kvality bývania a finančnej situácie hospodáriacich domácností, ale aj niektorých údajov o súčasných členoch domácnosti, subjektívneho hodnotenia chudoby, materiálnej deprivácie, hodnotenia kvality bývania,“ informuje Štatistický úrad SR.

Podľa výsledkov EU SILC 2015 bolo v uplynulom roku ohrozených rizikom chudoby 12,3 % obyvateľov Slovenska. Toto percento predstavuje približne 640 000 osôb. „Profil chudoby je výsledkom viacerých faktorov. Na Slovensku k nim patrí predovšetkým aktívna účasť na trhu práce, štruktúra a veľkosť domácností, vek a región,“ píše ŠÚ SR.

Nitriansky kraj sa v štatistike umiestnil v strednom pásme. Za rok 2015 predstavovala miera rizika chudoby 13,0 %. Tento výsledok je oproti predchádzajúcom dvom rokom o niečo lepší.

Miera chudoby.png
Štatistický úrad SR

„Jednotlivé kraje môžeme podľa horeuvedených údajov rozdeliť do 3 skupín. Najvyššia miera rizika chudoby bola zaznamenaná v Banskobystrickom a Prešovskom kraji (16,4 %). Druhú skupinu tvoria Košický, Nitriansky a Žilinský kraj, kde je miera rizika chudoby mierne vyššia ako je na úrovni SR. Najmenej ohrození rizikom chudoby sú obyvatelia Bratislavského, Trnavského a Trenčianskeho kraja,“ uvádza informatívna správa Štatistického úradu SR.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X