Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ukf sutaz zachranari 3.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: UKF
6. mája 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skUKF Diskusia()

Akcia s názvom Prvá pomoc pre všetkých preverila študentov nitrianskych univerzít z urgentnej zdravotnej starostlivosti

Mladí záchranári si zmerali sily v prvej pomoci v rámci tradičnej súťaže Prvá pomoc pre všetkých, ktorá je organizovaná ako súčasť Nitrianskych univerzitných dní.

Študenti prvého a druhého ročníka urgentnej zdravotnej starostlivosti si vďaka súťaži precvičili poskytovanie prvej pomoci. Súťaž sa tradične koná v rámci Nitrianskych univerzitných dní a okrem študentov univerzít sa jej zúčastnili aj figuranti z Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalazanského a posádka zo Slovenského Červeného kríža.

Ukf sutaz zachranari.jpg
Zdroj: UKF

Súťažiaci museli absolvovať niekoľko disciplín zameraných na kondíciu a vedomosti. V rámci súťaže mali študenti absolvovať aj modelové situácie, tento rok pripravili organizátori dve – jednu ľahšiu a druhú ťažšiu. „Úloha pre prvákov spočívala v tom, že mali nahlásenú mladú ženu, ktorá má bolesti brucha,“ vysvetľuje externá zamestnankyňa fakulty Tatiana Palková z Univerzitnej nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia v Bratislave. „Hodnotí sa, čo všetko na pacientovi vyšetria, čo všetko sa ho opýtajú – na ochorenia, alergie, lieky, kedy naposledy jedol, či nemá problémy so stolicou, s močením, u žien by sa mali spýtať v prípade bolestí brucha aj na menštruačný cyklus,“ hovorí Tatiana Palková. Ťažšiu úlohu predstavovala situácia po výbuchu v byte. Po základných vyšetreniach mali vyhodnotiť pacienta s najvážnejšími zraneniami a následne mu spraviť kompletné vyšetrenie, pričom išlo o to, aby vybrali toho správneho.

Ukf sutaz zachranari2.jpg
Zdroj: UKF

Celkovými víťazmi tohtoročnej Prvej pomoci pre všetkých sa stali tieto tímy: 1. miesto Samusel Bafrnec a Ján Dedinský (UKF), 2. miesto Tomáš Kurák a Filip Očenáš (UKF), 3. miesto Michaela Petrovičová a Monika Gubáňová (SPU).

Ukf sutaz zachranari 3.jpg
Zdroj: UKF
Ukf sutaz zachranari 4.jpg
Zdroj: UKF

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X