Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitriansky samosprávny kraj, stránka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
screenshot www.unsk.sk
20. októbra 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Ak potrebujete niečo vybaviť, už nemusíte chodiť na úrad. Kraj elektronizuje svoje služby

Občania budú môcť prostredníctvom portálu www.unsk.sk nahlasovať napríklad výtlky na cestách alebo pripomienkovať pripravované všeobecne záväzné nariadenia.

Nitriansky samosprávny kraj elektronizuje svoje služby z peňazí Európskej únie. Občania už nebudú musieť chodiť na úrad, väčšinu služieb si vybavia pohodlne z domu. Už v týchto dňoch nájdu rôzne tlačivá a formuláre na novej stránke úradu kraja www.unsk.sk.

Projekt za 4,5 milióna eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja kraj rozbehol v marci 2012, jeho ukončenie je naplánované na 31. októbra. Z celkových nákladov projektu financuje 85 percent Európska únia, desať percent štát a piatimi percentami, ktoré predstavujú sumu 224 954,85 eura, sa podieľa NSK.

Ideme bližšie k občanovi. Zníži sa čas, ktorý strávi na úrade vybavovaním, pretože svoje záležitosti bude môcť vybaviť cez internet. Cieľom je okrem spokojnosti občana tiež zníženie nákladov na verejnú správu,“ povedala dnes na tlačovej besede predsedníčka riadiaceho výboru projektu Helena Psotová z Úradu NSK.

Zavedenie elektronických služieb prinesie aj ďalšie výhody – niektoré správne poplatky budú pri vyplnení tlačiva elektronickou formou nižšie až o 50 percent.

Projekt zavádza 71 rôznych služieb od informácií o službách prvej pomoci cez informácie o stave ciest až po poskytovanie dotácií na šport.

Občan sa na stránke www.unsk.sk prihlási elektronickým občianskym preukazom, vyplní elektronický formulár, ktorý potrebuje a podpíše sa elektronickým podpisom,“ povedal Štefan Meszároš z firmy Microcomp – Computersystém, s. r. o. , ktorá bola spolu s firmou DWC Slovakia a. s. dodávateľom projektu.

Webová stránka je už obyvateľom k dispozícii, v týchto dňoch na ňu ešte dopĺňajú posledné komponenty. Elektronický občiansky preukaz si občania môžu vybaviť na polícii. V súčasnosti je na Slovensku vydaných zhruba milión takýchto preukazov.

Po prihlásení môžu občania okrem iného tiež pripomienkovať návrhy všeobecne záväzných nariadení, o ktorých budú rokovať krajskí poslanci,“ doplnil Meszároš.

Jednou zo služieb budú informácie o stave a zjazdnosti ciest. V rámci projektu osadili 40 AVL zariadení na vozidlá regionálnej správy a údržby ciest kraja. „Podľa nich sa zistí, kde sa vozidlo nachádza a v akom stave je cesta. Dáta sa budú prenášať online a vizualizovať na portáli www.unsk.sk. Občania budú môcť tiež nahlasovať problémy na cestách, výtlky a podobne,“ povedal Marcel Kurtoš z DWC Slovakia, a. s.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X