Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fasiangy nitra 2016 9.jpg
Marek Štrba, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o
13. februára 2019 Podujatia a akcie NitraKam s deťmi od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Aj tento rok sa môžete tešiť na bláznivé Nitrianske fašiangy. Mesto si pripravilo bohatý program plný zábavy

Spolu s marcom sa blíži aj koniec fašiangového obdobia, ktoré trvá od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Popolcovou stredou sa podľa tradícií končí obdobie veselosti a zábavy, tento rok pripadá na 6. marca.

Po tomto nasleduje 40-dňový pôst trvajúci do Veľkého piatku. Tohtoročné Nitrianske fašiangy sa uskutočnia v sobotu 2. marca. Už tradične je v našom meste spojený s touto udalosťou aj jarmok s tradičnou domácou zabíjačkou a fašiangovými špecialitami. Jarmok sa začína na Svätoplukovom námestí o 10.00 a potrvá do 17.00 hod., kedy po pešej zóne prejde veselý fašiangový sprievod.

Jarmok sa ani tento rok nezaobíde bez rôznych stánkov ľudovo-umeleckých remeselníkov, ktorí prídu z rôznych kútov Slovenska. Remeselníci svoje zručnosti budú predvádzať a ich výrobky si budete môcť na tomto mieste aj zakúpiť. Do nôty budú hrať Podzoborskí heligonkári a vašu pozornosť isto upúta aj flašinet Ivana Gontka. Hlavným zabávačom však budú Vrbovskí víťazi, ktorí nás o schopnosti svojej bezbrehej zábave presvedčili v minulosti.

Mesto samozrejme nezabúdalo ani na najmenších, pre deti je totiž pripravený tak isto zaujímavý program. V gazdovskom dvore Detskej farmy Humanita sa deti isto budú tešiť zo zvieratiek. V rámci tvorivých dielní, ktoré budú dostupné do 15.00 hod., sa deti môžu nechať pomaľovať, prípadne si môžu vytvoriť vlastnú masku, aby sa následne mohli takto pripravené zapojiť do fašiangového sprievodu. Pre deti budú pripravené aj rôzne zábavné hry a šibalstvá.

Mesto myslelo aj na zábavu pre dospelých

Žiadna maska nesmie zaváhať, pretože pri Turistickom informačnom centre (TIC) bude práve pre ne pripravené fašiangové koleso šťastia s možnosťou vyhrať zaujímavé ceny. Pre milovníkov histórie je pripravená bezplatná prehliadka Nitry, tematicky ladená do secesie. Prehliadku organizuje TIC Nitra v rámci Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu. Ak sa jej chcete zúčastniť aj vy, nezabudnite si zapísať, že zraz účastníkov je o 13.00 hod. pred Župným domom.

Veselý fašiangový sprievod sa začne hrnúť pešou zónou o 15.00 hod., hneď po zábavnom vystúpení Gajdošských trogárov. Mesto Nitra pozýva každého obyvateľa aj turistu, aby sa zapojili do pestrého fašiangového sprievodu a pridali sa k bubeníkom Campana Batucada, mažoretkám I-NIMA, chodúliarom z Harry Teater, študentskému divadlu VYDI, folklórnym súborom a skupinám (Tradícia Dražovce, Nevädza, Janíkovská studnička a Zbežanček). Odmenou vám bude sladká fašiangová pochúťka, dobrá nálada. Nezabudnite si preto zobrať rapkáčiky, hrkálky, vuvuzely, či pokrievky na hrnce. Fašiangy vyvrcholia pochovávaním basy a ukážkou slovenských fašiangových zvykov.

Ak máte záujem o predaj na Fašiangovom jarmoku, posielajte svoje prihlášky spolu s prílohami do 20. februára na adresu Mestský úrad, OKČ a ŽP, Štefánikova 60, 950 06 Nitra alebo e-mailom na [email protected]; [email protected]. Informácie a prihlášky môžete získať na tejto stránke alebo aj na tel. čísle 037/ 6502 207, 6502 307.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X