Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JČZ 2011_archív NHS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
1. apríla 2015 Správy Nitra od NitraDen.skRadovan Baláž archív NHS

Aj tento rok sa bude konať tradičné Jarné čistenie Zobora

V sobotu 11. apríla 2015 sa v Nitre uskutoční Jarné čistenie Zobora, ktoré organizuje Nitriansky horský spolok (NHS) v spolupráci so Správou CHKO Ponitrie a mestom Nitra. Je to už 9. ročník podujatia konajúceho sa v Nitre v jarnom období. Doteraz sa ho zúčastnili spolu stovky dobrovoľníkov, turistov, milovníkov prírody, žiakov a študentov škôl.

Začiatok tejto tradičnej akcie je o 9:00 hod. pred Špecializovanou Nemocnicou Sv. Svorada na Zobore (Liečebným ústavom). Pre všetkých účastníkov budú pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad. Cieľom je vyčistenie turistických chodníkov a ich okolia medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od rôzneho odpadu, ktorý tam počas svojich výletov a vychádzok zanechávajú nezodpovední návštevníci. Zámerom organizátorov je tiež asanácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce, kde sa každoročne hromadí veľa odpadu.

JČZ 2013 (10)

Počas uplynulých 8 ročníkov akcie bolo vyzbieraných viac ako 24 ton odpadu. Dlhodobým problémom sú najmä nelegálne skládky, práve z nich pochádza väčšia časť z vyzbieraného odpadu. Organizátori sa zhodli, že problémom znečistenia Zoborských vrchov je blízkosť veľkého mesta, ľahká dostupnosť tohto územia a nezodpovednosť ľudí. Odpad namiesto zberových dvorov, kde sa dá odovzdať zadarmo, vyvážajú do prírody, resp. prázdne obaly z potravín, ktoré sa vzali na túru, neznesú dole do mesta, ale vyhodia ich v prírode.

Likvidáciu nazbieraného odpadu zabezpečí mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby. Pre zúčastnených dobrovoľníkov bude zabezpečené občerstvenie.

Nad tohoročným čistením Zobora opätovne prevzal záštitu primátor mesta Nitry Jozef Dvonč, ktorý sa ho pravidelne aktívne zúčastňuje. Predseda NHS a ochranár Patrik Egyud si cení účasť ľudí, ktorých oslovuje myšlienka podujatia a zapájajú sa do nej v rámci svojho voľného času, zároveň aj skutočnosť, že sa ho zúčastňujú všetky generácie – dospelí, seniori, rodiny s deťmi, tínedžeri a učitelia so svojimi žiakmi. P. Egyud dodáva: „V mene organizátorov by som rád pozval širokú verejnosť na Jarné čistenie Zobora, ktorého cieľom je skrášliť prírodu blízkeho okolia mesta Nitry. Neváhajte a príďte pomôcť prírode nad Nitrou. Nech môžeme stále obdivovať i objavovať jedinečné miesta a zaujímavé zákutia, ktoré v sebe skrýva.“

JČZ 2013 (3)

Súčasťou 9. ročníka tejto prospešnej akcie bude i vyčistenie areálu ruín kláštora sv. Jozefa realizované v spolupráci so Zoborským skrášľovacím spolkom (ZSS). V tomto kláštornom komplexe, ktorý sa nachádza za budovami nemocnice sv. Svorada žili v r. 1692 až 1782 kamaldulskí mnísi. Pod zvyškami uvedeného kláštora sa ukrývajú pozostatky historicky najstaršieho kláštora na Slovensku, benediktínskeho kláštora sv. Hypolita. Tu pôsobili mnísi od 9. do 15. storočia, bolo to centrum náboženského, verejnoprávneho a kultúrneho diania. Na čistenie ruín kláštora pozýva verejnosť predseda ZSS Ján Kratochvíl: „Príďte nám, prosím, pomôcť vyčistiť areál kláštora, tento nedocenený poklad, aby sme ho mohli počas Cyrilo-metodských slávností 6. júla 2015 sprístupniť verejnosti.“

Jarné čistenie Zobora 2015_mail

Partnerom Jarného čistenia Zobora 2015 je spoločnosť Heineken Slovensko a Garmond Nitra. Ďalšie zaujímavé informácie o tejto prínosnej akcii nájdete na FB stránke www.facebook.com/JarneCistenieZobora. Informácie o ZSS nájdete na web stránke http://zoborsky-skraslovaci-spolok.webnode.sk/.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X