Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 1.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Aj takéto boli kedysi ulice a uličky nášho mesta, spoznajte ich niekdajšie podoby

Prejdite sa s nami ulicami a uličkami niekdajšej Nitry. Spoznajte tak naše mesto z nového uhla pohľadu a možno sa i niečo nové naučíte. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Studňa bola na pešej zóne už v roku 1917. V tom čase to ešte nebola pešia zóna a studňa skutočne slúžila ako zdroj vody pre svoje okolie. Dnes je vynovená a nepoužíva sa už na čerpanie pitnej vody. Nájdete ju však stále na jej pôvodnom mieste, nachádza sa pri dnešnom Šmaku.

Pesia zona 1917 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

V roku 1933 už stála budova „novej“ pošty. V dome v popredí na rohu bolo papiernictvo Fídler. Spomínate si naň? Ide o niekdajšiu Kúpeľnú ulicu, dnes Radlinského. Volala sa Kúpeľná, pretože vpravo posledná budova bol verejný kúpeľ. Je spojnicou medzi Štefánikovou triedou a ulicou Fraňa Mojtu. Kedysi sa touto uličkou chodilo na Číneš, kde bolo staré koryto rieky.

Pohlad nitra hrad nova posta klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Staršie ročníky si určite spomenú na pôvodné Mlyny a chodník s upravenou zeleňou pred nimi. Niektorí možno aj na koľajnice, ktoré popri nich viedli. Na mieste budov cez križovatku, kde je dnes Prior, stáli obchodíky. Našli ste tu pekáreň, mäsiarstvo či lahôdky Bodega.

Nitrianske mlyny 1964 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Snáď každý z Nitry má z detstva fotku, ako sedí na žabe v parku. Jej autorom je nitriansky rodák Michal Július Bártfay. Vedeli ste, že fontána vznikla už v roku 1935? Pôvodne boli z bronzu, tie dnešné sú len kópiami z betónu. Robil ich potom pán Jaroslav Duška s otcom.

Park zaby klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Spoznávate bar Ponorka? Nachádzal sa v suteréne niekdajšieho Hotela Stalingrad, ide o dnešný Zobor. Hrávali tam kapely a bývali zábavy. Svojho času sa o poschodie vyššie nachádzala aj jedna z najvychytenejších reštaurácii v meste.

Bar ponorka hotel stalingrad suteren klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X