Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Agrokomplex 2007
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
V dňoch 16. až 20. augusta sa v Nitre koná výstava Agrokomplex 2007, 34.medzinárodný poľnohospodársky a poútravinársky veľtrh.
14. augusta 2014 Správy Nitra od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o. Ilustračné: SITA/AP

Agrokomplex predáva nehnuteľnosti. Okolnosti sú veľmi zaujímavé!

Agrokomplex zverejnil ponuku predaja oravskej koliby a sociálneho zariadenia za minimálnu cenu 11 600 eur, aranžérskych dielní s rozlohou 581 m2 so skladom materiálu za minimálnu cenu 91 500 eur a skladu horľavín a PHN s rozlohou 61 m2 za minimálnu cenu 9 000 eur. Súhlas s predajom nehnuteľností Agrokomplexu, ktorý je štátnym podnikom, dalo aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Prebytočný majetok

Ako nám povedal riaditeľ Agrokomplexu František Ďurkovič, dôvodom predaja nehnuteľností je skutočnosť, že ide o prebytočný majetok. To má byť tiež príčinou toho, že Agrokomplex nezvolil možnosť ich prenájmu. Túto informáciu nám potvrdila aj hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Radka Kulaviaková: „Ide o majetok, ktorý dlhodobo neslúži štátnemu podniku, nepotrebuje ho ani na výkon svojej priamej činnosti a je pre podnik prebytočný. Podnik nemá možnosť tento majetok ani  inak využívať a nemá finančné zdroje na jeho opravy a údržbu.“

Trhové ceny?

Podľa slov Ďurkoviča ceny nehnuteľností boli stanovené na základe ich trhovej ceny s prihliadnutím na všeobecnú hodnotu majetku a náklady spojené s predajom. „Navrhovaná minimálna východisková cena v obchodnej verejnej súťaži bude určená znaleckým posudkom, spolu s príslušenstvom nákladov spojených s predajom,“ dodala Kravuliaková.

Dovolenkové obdobie

Ďurkoviča sme sa spýtali, prečo bol zvolený termín predaja práve počas leta, kedy sú dovolenky a dopyt po nehnuteľnostiach je nízky. „Ide o nesprávnu domnienku. Príprava predaja je dlhodobý proces, ktorý časovo vyšiel, ako vyšiel,“ povedal pre NitraDeň.sk. Ministerstvo nám na rovnakú otázku odpovedalo, že štátny podnik je povinný pri nakladaní s majetkom štátu postupovať v súlade s platnou legislatívou.

Pozrite tiež článok: Nemocnica predáva vrátnicu a budovu detskej pohotovosti! Obchodná súťaž bola zverejnená v čase, keď väčšina ľudí sviatkovala! – aktualizované

Dva týždne na podanie ponúk a jeden deň na obhliadku nehnuteľností!

Agrokomplex zverejnil ponuku na svojej webstránke 31. júla, pričom uzávierka je naplánovaná na 13. a 14. augusta. Znamená to, že prípadní záujemcovia mali na podanie ponuky na kúpu nehnuteľností len dva týždne. Ďurkovič to vysvetlil slovami: Vychádzali sme z postupov a skúseností iných podnikov v tejto oblasti.“

Zverejnenie ponuky

Ponuka predaja nehnuteľností bola zverejnená aj v denníku s celoštátnou pôsobnosťou (podľa našich informácií ide o Hospodárske noviny, ktorý má predajnosť približne 12 000 kusov denne, pozn. red.) a na úradnej tabuli podniku.

(Ne)poskytnutie bližších informácií!

Do redakcie sa nám dostala e-mailová komunikácia, v ktorej sa potenciálny záujemca sťažoval na prístup Jána Medeka, vedúceho ekonomického úseku Agrokomplexu. Z komunikácie, ktorú máme k dispozícii, mu ani po druhom vyzvaní neboli poskytnuté bližšie informácie, len informácia o tom, že v Hospodárskych novinách bude uverejnená oprava inzerátu.

Rozhovor s riaditeľom Agrokomplexu Ďurkovičom, ktorý schválil predaj nehnuteľností

NITRA: Medzinárodný strojársky veľtrh 2013

1. Z akého dôvodu ste sa rozhodli predať tieto nehnuteľnosti: Oravská koliba a sociálne zariadenia, aranžérske dielne a sklad materiálu, sklad horľavín a PHN?

Ďurkovič: Uvedené nehnuteľnosti sú vyhlásené za prebytočný majetok.

2. Prečo ste nezvolili možnosť prenájmu uvedených nehnuteľností?

Ďurkovič: Ako som spomenul, pretože sú vyhlásené za prebytočný majetok.

3. Nenaruší predaj nehnuteľností štruktúru areálu?

Ďurkovič: Nie.

4. Prečo ste zvolili termín predaja práve počas leta, kedy sú dovolenky a dopyt po nehnuteľnostiach je nízky?

Ďurkovič: Ide o nesprávnu domnienku. Príprava predaja je dlhodobý proces, ktorý časovo vyšiel, ako vyšiel.

5. Prečo ste zvolili na posielanie ponúk obdobie dvoch týždňov?

Ďurkovič: Vychádzali sme z postupov a skúseností iných podnikov v tejto oblasti.

6. Na základe čoho bola stanovená výška ceny za nehnuteľnosti?

Ďurkovič: Na základe trhovej ceny s prihliadnutím na všeobecnú hodnotu majetku a náklady spojené s predajom.

7. Plánujete zrušiť konanie v prípade, že nebude dostatočný počet ponúk?

Ďurkovič: OVS môžeme zrušiť z dôvodov, ktoré upravujú podmienky OVS, resp. z dôvodov, že úspešný uchádzač nejakým spôsobom poruší podmienky OVS.

8. Kde všade bola ponuka predaja uvedených nehnuteľností zverejnená:

Ďurkovič: Denník s celoštátnou pôsobnosťou.

Internetová stránky www.agrokomplex.sk (prítomnosť).

Úradná tabuľa podniku (prítomnosť).

Čítajte Nitriansky internetový denník – www.nitraden.sk a dozviete sa viac informácií.

Prinesieme aj vyjadrenie odborníka, či sú takéto podmienky štandardné pri predaji nehnuteľností.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X