Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
drazovce-190x190
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
29. júna 2013 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

900. výročie prvej zmienky v Drážovciach

Minulosť predrománskeho dražovského kostolíka približuje výstava v jeho interiéri, ktorú pripravil Archeologický ústav v Nitre

DRAŽOVCE 29. júna – Mestská časť Nitry Dražovce si dnes a v nedeľu pripomína 900. výročie prvej písomnej zmienky. Prvá správa o Dražovciach, ktoré boli do roku 1975 samostatnou obcou, sa zachovala v Zoborskej listine z roku 1113. Oslavy sa dnes začali pri hlavnej dominante Dražoviec – predrománskom kostolíku. Po slávnostnej svätej omši a príhovoroch tu otvorili výstavu Odkryté tajomstvá, ktorá predstavuje archeologické nálezy z výskumov v kostolíku a jeho okolí. „Nielen pre kraj, ale aj pre Slovensko a celú kultúrnu Európu znamenajú tieto miesta skutočne veľmi veľa z hľadiska histórie, s ktorou je naša minulosť spojená,“ povedal pre agentúru SITA predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica. Pripomenul, že v Nitrianskom kraji si v tomto čase pripomína 900. výročie prvej písomnej zmienky 36 obcí a miest. „Po týchto miestach kráčali tí, ktorí sem priniesli písmo. Bohoslužby sa konali v jazyku, ktorý bol tretí v poradí vo vtedajšej kultúrnej Európe a to je vec, na ktorú môžeme byť hrdí,“ zdôraznil Belica. V septembri chce pozvať na spoločné slávnostné stretnutie starostov všetkých 36 obcí.

Minulosť dražovského kostolíka približuje výstava v jeho interiéri, ktorú pripravil Archeologický ústav v Nitre. Ako povedal pre agentúru SITA archeológ Alexander Ruttkay, ktorý viedol výskumy v kostolíku a jeho okolí, tento svätostánok bol roky známy ako románsky kostol so vznikom v 12. storočí. Archeologický výskum v rokoch 1989 až 1997 dokázal, že má starší pôvod. Najstarší kamenný kostol, z ktorého sa zachovali len kvádre, pochádza z obdobia spred polovice 11. storočia. „Dražovský kostolík sa zaradil medzi predrománske pamiatky z územia Slovenska a dokladá vysokú úroveň Nitry a jej okolia vo včasnom stredoveku,“ skonštatoval Ruttkay. Archeológovia odkryli v okolí kostola 450 hrobov, ktoré dokladajú pochovávanie na tomto mieste od prvej polovice 11. storočia. Vo vnútri kostola sa podarilo zistiť až osem úrovní dlážok. Miesto, kde stáli veriaci, bolo pôvodne až o 90 centimetrov nižšie ako dnes, hovorí Ruttkay. Do suterénneho priestoru viedli tri schody. Na južnej strane našli prístavbu, ktorá súvisela so zmenou funkcie chrámu. Z pôvodného šľachtického vlastníckeho kostola sa stal farským a spravoval ho farár zo Zoborského opátstva. „Kostol nebol vždy takou jednoduchou stavbičkou, ale od 12. do 15. storočia mal takmer dvojnásobnú rozlohu vďaka pristavanej časti, ktorú považujeme za farský kostol. To bolo predtým úplne neznáme,“ uviedol Ruttkay.

Dvojdňové oslavy organizuje výbor mestskej časti Dražovce, občianske združenie Pre Dražovce, spoločenské organizácie, základná a materská škola, občianske združenie Tradícia a občania. V nedeľu bude pri kostolíku piknik Raňajky v tráve. Návštevníkom bude k dispozícii kaviareň so zmrzlinou, čajovňa s ponukou čajov a vodných fajok. Posedenie v tráve alebo na deke si každý spríjemní občerstvením zo svojho piknikového košíka. „Atmosféru budú dotvárať umelci maľujúci obrazy a hudobníci, ku ktorým sa bude možné pridať so svojou píšťalkou, gitarou či bubnom,“ informoval PR manažér osláv Radovan Baláž.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X