Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ars_organi_pavel_svoboda.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ars Organi
2. mája 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

10. ročník festivalu Ars Organi je otvorený, na prvom koncerte zahral Pavel Svoboda

Organový festival Ars Organi otvoril brány svojim fanúšikom v nedeľu 30. apríla už po desiatykrát.

V príjemný jarný podvečer rozozvučal organ v piaristickom kostole český organista Pavel Svoboda, ktorý  je laureátom súťaží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig. Český hosť v súčasnosti pripravuje projekt, ktorého cieľom je naštudovať a verejne uviesť kompletné organové dielo Johanna Sebastiana Bacha. To sa odzrkadlilo aj vo výbere repertoáru – okrem diel V. Lübecka, N.W. Gadea a Ch.-M. Widora najväčší priestor patril skvelej interpretácii až piatich Bachovych diel. Najviac vynikla Fantázia a fúga g mol, BWV 542 a Prelúdium a fúga G dur BWV 541. Grandiózny záver patril Allegru z Widorovej Symfónie č. 6.

Pavla Svobodu potešilo, že koncert navštívilo veľké množstvo poslucháčov, čo nie je bežné v Českej republike. „Kostoly u nás sa vyľudňujú a preto je nevyhnutné v nich usporadúvať nielen cirkevné aktivity, ale aj koncerty a výstavy. Chrámy majú veľkú kultúrnu a historickú hodnotu, nemôžeme dopustiť, aby zívali prázdnotou, či dokonca chátrali,“ povedal český hosť.

Ars Organi si hneď od začiatku našiel svojich priaznivcov. „Je cítiť, že pravidelní návštevníci začali organovému umeniu rozumieť viac. Teší ma, že v Nitre je „klíma“ na festival tohto druhu, a že si našiel skalných fanúšikov,“ dodala Mária Magyarová Plšeková.

Festival Ars Organi Nitra pokračuje v nedeľu 7. mája o 19 hodine v Evanjelickom kostole Svätého Ducha v Nitre koncertom Stanislava Šurina (organ) a Miloša Valenta (husle). V ich interpretácii zaznejú neznáme diela prevažne zo 17. storočia. Vstup na všetky koncerty je voľný. Viac informácií o festivale nájdete na www.organfest.sk.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X