Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Esperanto
14. júla 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

1 400 priaznivcov esperanta zo 60 krajín sa v Nitre zíde budúcu nedeľu

V poradí 101. svetový kongres esperanta sa po prvýkrát bude konať na Slovensku. Oficiálne ho otvorí v nedeľu 24. júla zástupca kancelárie prezidenta s primátorom Nitry Jozefom Dvončom. Kongres potrvá do 30. júla.

Počtom účastníkov z rôznych krajín i dĺžkou trvania pôjde o jedno z najväčších medzinárodných podujatí počas prvého predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie. Esperanto je najrozšírenejší medzinárodný plánový jazyk. Kongres bude venovaný téme Sociálna spravodlivosť – jazyková spravodlivosť. Ako povedal predseda prípravného výboru Peter Baláž, „esperanto je omnoho viac ako len jazyk – je to filozofia priateľstva, nadnárodnej spolupráce a celosvetovej komunikácie. Keď toto človek pochopí, zostane esperantu verný“.

Súčasťou slávnostného otvorenia bude vystúpenie folklórneho súboru Lúčnica na Svätoplukovom námestí. V piatok 29. júla bude v priestoroch Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Deň otvorených dverí kongresu. Záujemcovia sa môžu prísť pozrieť na vybrané akcie a sledovať, ako prebieha medzinárodná komunikácia v jednom jazyku, bez tlmočníkov. V piatok 29. júla bude na Svätoplukovom námestí pokus o rekord v tancovaní slovenského tanga. Nasledovať bude medzinárodný hudobný festival, na ktorom zaznie hudba rôznych žánrov od slovenských zoskupení z Nitry aj esperantských skupín z Nemecka, Švédska či Litvy. Pre návštevníkov kongresu je pripravený program zameraný na spoznávanie krás Slovenska, divadelné predstavenia, filmy a koncerty rôznych žánrov.

Súčasťou kongresu budú aj tri sprievodné odborné podujatia, ktorými sa začne esperanto otvárať svetu i odbornej verejnosti. Jazykovo-politická konferencia krajín V4+ s hlavnou témou Perspektívy jazykovej politiky v EÚ bude 28. a 29. júla. Stredoeurópske medzináboženské fórum – CEIF 2016 bude 25. júla. Stretnutie bude príspevkom Slovenska do posilňovania dialógu medzi náboženstvami a spoločného hľadania riešení rastúceho medzietnického, medzikultúrneho a medzináboženského napätia.

Dvadsiaty medzinárodný medicínsky esperantský kongres sa uskutoční 20. – 22. júla vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Diskutovať sa bude na tému Lekári a globalizácia: akí lekári sú potrební v novom storočí? Účastníci kongresu v Nitre sa budú venovať hlavne výzvam, ktoré prináša súčasným lekárom globalizácia a bude ich možné vyriešiť len medzinárodnou spoluprácou.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X