Tipy na články: info@nitraden.sk / 0918 378 828

Z Klokočiny do centra mesta „vzduchom“? Podľa primátora je to nezrealizovateľný plán

Klokočina
Foto: fb.com/FRANOPHOTO

Zámer zrealizovať v Nitre mestskú hromadnú dopravu „vo vzduchu“ pokladá primátor Jozef Dvonč za nerealizovateľný. S návrhom prišla spoločnosť SkyWay. Jej technológia zahŕňa vlak, respektíve vagón, ktorý sa pohybuje na koľajniciach vysoko nad úrovňou zeme.

V Nitre navrhuje spoločnosť takouto dopravou prepojiť najväčšie sídlisko Klokočina s centrom mesta. Vagóny by boli poháňané elektrickou i solárnou energiou a išli by vysokou rýchlosťou.

„Evidujem návrh nadzemného spojenia Klokočiny s centrom mesta. Vzhľadom k situácii považujeme po predbežnom posúdení tento zámer v podmienkach mesta hlavne z hľadiska technických a finančných možností za nerealizovateľný,“ uviedol Dvonč. Podotkol, že spoločnosť SkyWay nemá platnú certifikáciu. Certifikát na výrobu tohto typu dopravného prostriedku chce firma ešte len získať.

Mesto Nitra podľa Dvonča v súčasnosti pripravuje komplexný plán mobility, ktorý zahŕňa mestskú autobusovú dopravu, cyklotrasy, požičovňu bicyklov, parkovacie plochy, sms parkovanie či inteligentný spôsob riadenia križovatiek. Jeho cieľom je zlepšiť služby pre občanov a znížiť emisie oxidu uhličitého v zmysle podpísaného Dohovoru primátorov. „V prípade, že by mestu bola predložená štúdia a dopĺňala by plán mobility, predložím túto štúdiu poslancom mestského zastupiteľstva,“ dodal Dvonč.

Odporúčané články

Súvisiace témy:
Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:

Čo si o tom myslíte?

Zdroj: SITA, © SITA 2016