Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tibor Glenda
ilustračné: SITA
10. decembra 2016 Správy NitraPolitika od NitraDen.skdennikn.sk

Mestský byt mal skončiť u krajského šéfa Smeru náhodou, Kolenčíková hovorí o odfláknutom prípade

NAKA nepotvrdila podozrenie bývalej členky Smeru v Nitre Renáty Kolenčíkovej. Tá pred čas medializovala informácie o tom, že rodina Tibora Glendu, krajského šéfa Smeru, sa dostala k nitrianskemu mestskému bytu za podozrivo nízku cenu. Podľa Denníka N vyšetrovateľ v tomto prípade neurobil ani základné úkony a vec dôkladne nepreveril.

Národná kriminálna agentúra, ktorú viedol policajný prezident Tibor Gašpar, nevidí dôvod na bližšie vyšetrenie podozrenia, na ktoré upozornila Kolenčíková. Ako uvádza Denník N, krajský šéf Smeru a poslanec Tibor Glenda mal pred desiatimi rokmi získať mestský byt podvodom.

„Po dôkladnom preskúmaní a zhodnotení vyšetrovacieho spisu a všetkých na vec sa vzťahujúcich dokumentov“ vyšetrovateľ NAKA Gabriel Holop skonštatoval, že zo spisového materiálu „nevyplývajú žiadne konkrétne skutočnosti, ktoré by nasvedčovali, že došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu prijímania úplatku, podplácania alebo porušovania povinností pri správe cudzieho majetku“. Uviedol to v uznesení, ktoré Denníku N poskytla samotná Renáta Kolenčíková.

Vyšetrovateľ Holop podľa textu uznesenia nepostupoval dôkladne a nepreskúmal všetky veci, ktoré sa vzťahujú na dokument. Ako upozornil Denník N, minulý týždeň informoval konkurenčný denník Plus 1 deň o tom, že policajný prezident sa zúčastnil oslavy 60-ky iného nitrianskeho poslanca Smeru, Jozefa Valockého. „Gašpar povedal, že to nemieni nijako vysvetľovať, hoci polícia má byť zo zákona nezávislá a apolitická,“ píše Denník N.

Byt, ktorý mal získať Glenda a upozornila naň Kolenčíková, bol rozlohy 48 metrov štvorcových. Mesto ho previedlo na mestský podnik Službyt v júni 2006. V tom čase boli konateľmi Službytu Pavol Bielik a Tibor Glenda. Glenda však následne vo funkcii skončil a nahradil ho Štefan Štefek, ktorý bol toho času okresným predsedom Smeru.

„Valné zhromaždenie v zložení Bielik, Štefek a primátor Jozef Dvonč rozhodlo o predaji bytu. Kúpila ho Glendova dlhoročná zamestnankyňa Jana Hanusová za 384-tisíc korún (11-tisíc 600 eur). Tá ho predala Glendovej dcére Anete, ona zase svojmu bratrancovi. Dnes byt vlastní žena, ktorá ho kúpila od Róberta Glendu cez realitku,“ informuje Denník N.

Kolenčíková za touto transakciu videla nekalé praktiky a vyslovila podozrenie, že celý prevod mal slúžiť kvôli finančnému prospechu Glendu. To, že by Glenda na predaji bytu zarobil, odmietol ešte v októbri tohto roka. Odmietavý postoj zaujala aj Hanusová. „Obaja tvrdili, že nejde o príbeh korupcie, ale len o normálnu priateľskú pomoc,“ píše Denník N.

Glenda podľa Denníka N ponúkol polícii takéto vysvetlenie: „Pani Hanusová s manželom bývali v Koniarovciach pri Topoľčanoch a každodenné dochádzanie im robilo problémy, a keďže bývali spolu aj s rodičmi, tak mali záujem riešiť bytovú otázku a odčleniť sa od rodičov,“ tvrdil Glenda.

To bol dôvod, prečo kúpil byt, ktorý bol podľa jeho slov v dezolátnom stave. Následné zistenie, že rekonštrukcia by bola drahšia, než predpokladali, vyústilo do pomoci Glendu, pretože byt odkúpila jeho dcéra. „Potom ho vraj draho rekonštruovala, a keďže sa jej narodilo dieťa, byt predala bratrancovi, lebo si postavila rodinný dom. A to isté vraj urobil aj bratranec, keď sa zase jemu narodilo dieťa,“ informuje Denník N.

Cena 384-tisíc sa podľa Glendu zdala Hanusovcom výhodnou, pričom poznamenal, že predaj aj cena boli určené valným zhromaždením. „Samotné predaje vníma za úplne štandardné, nič protizákonné nespravil, nikomu žiadny finančný prospech nezabezpečil a na nikoho žiadnym spôsobom nevplýval, ani nemal dôvod, lebo jeho dcéra do rekonštrukcie bytu investovala nemalé peniaze,“ cituje podľa Denníka N Glendovu výpoveď vyšetrovateľ.

Ako píše Denník N, realitný maklér Rudolf Pauke sa vyjadril, že cena bytov na Klokočine bola v tom čase na úrovni 20- až 23-tisíc korún za štvorcový meter. Cena predmetného bytu tak mohla byť podľa neho vyššia až trojnásobne. Odhadom od 960-tisíc do 1 milióna 100-tisíc korún.

„Z uznesenia vyplýva, že vyšetrovateľ vypočul len Kolenčíkovú a Glendu. Vôbec na výsluch nezavolal Hanusovú, ani členov valného zhromaždenia, ktorí odpredaj bytu schválili. A nezistil ani najpodstatnejšiu vec – či a koľko Glenda na transakcii zarobil. Kúpne ceny, za ktoré následne Glendovci byty kupovali a predávali, sú neverejné informácie. Polícia ich však z katastra môže zistiť. Prečo sa tak nestalo? NAKA zatiaľ na otázky Denníka N neodpovedala,“ píše Denník N.

Ako ďalej denník uvádza, vyšetrovateľ sa k veci postavil nasledovne: „Skutočnosti uvádzané Renátou Kolenčíkovou sú značne všeobecné a z hľadiska trestného konania majú charakter orientačných informácií, ktoré síce upozorňujú na určitú skutočnosť, ale samy osebe nemajú dôkazný význam, keďže sú pomerne nejasné a značne neurčité, pričom z nich nevyplývajú žiadne skutkové okolnosti, od ktorých v podstatnej miere závisí samotné rozhodnutie,“ cituje policajta Denník N.

Kolenčíková tvrdí, že prípad bol odfláknutý a ako sa pre Denník N vyjadrila, s Hanusovou sa pozná roky, no nemala vedomosť o tom, že by hľadala byt a že by sa chcela presťahovať do Nitry.  „Výpoveď Glendu je klamstvo na klamstve. Ale je to jeho svedomie. Charakter a svedomie nikdy nemal,“ povedala Kolenčíková pre Denník N.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X