Tipy na články: info@nitraden.sk / 0918 378 828

V Divadle Andreja Bagara uvedú v januári premiéry hier Dobro a Kým kohút nezaspieva

DAB, Divadlo Andreja Bagara
Foto: ilustračné: depositphotos.com

V rámci divadelnej sezóny Made in Slovakia, v ktorej uvádza diela slovenských autorov, ponúkne Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre svojim divákom hru Dobro z pera Laca Keratu. Druhou inscenáciou bude dramatický príbeh Kým kohút nezaspieva od Ivana Bukovčana.

Inscenácia Dobro je groteskou, ktorá vznikla na priamu objednávku DAB. S nadhľadom a surrealistickými prvkami ukazuje životný pocit súčasníka, ktorý sa snaží uspieť vo svete dravcov a špekulantov. „Vždy je veľkou vzácnosťou, keď sa v divadle uvedie text súčasného slovenského autora a keď tá hra nie je odťažitá, nie je len nejakým výmyslom v pracovni toho autora, ale vychádza z toho, čo žijeme. Hra Laca Keratu Dobro, už ako samotný názov napovedá, hovorí o akejsi absencii dobra, tolerancie, ľudskosti a vzájomného pochopenia medzi ľuďmi v dnešnej spoločnosti,“ hovorí o inscenácii jej režisér Svetozár Sprušanský.

Dobro je hrou o spoločenských hodnotách i o politike. Hovorí o tom, kam sa Slovensko za posledné roky dostalo doma, ale aj v rámci Európskej únie. „Ja si na tej hre veľmi vážim, že je nementorská, že je veľmi vtipná, že Laco Kerata pracuje s veľmi bizarným a zvláštnym vrstvením postáv, že diváci budú mnohé témy poznať zo svojho vlastného života a verím, že okrem reflexie toho čo žijú a čo dôverne poznajú, sa aj dobre zabavia,“ dodal Sprušanský. Inscenácia Dobro bude mať premiéru v Štúdiu divadla v piatok 13. a v sobotu 14. januára.

O týždeň neskôr, v piatok 20. januára, prinesie DAB vo Veľkej sále premiéru drámy Ivana Bukovčana Kým kohút nezaspieva. „Je to jedna z najlepších slovenských hier. Je v nej desať postáv, uzavretých v priestore, nemôžu sa odtiaľ dostať, sú tam uväznení ako rukojemníci a zároveň vychádzajú na povrch ich povahové vlastnosti, ich názory, ich motivácie, všetky ich strachy a zbabelosti, ktoré majú a na druhej strane aj ich morálna i psychická odolnosť,“ povedal o hre jej režisér Michal Spišák.

Autor v nej podľa Spišáka nehovorí iba o vojnových časoch, ale aj o konci 60. rokov, kedy vznikla. Je to veľmi zaujímavá psychologická, ale aj sociologická štúdia toho, ako sa človek správa vo vyhrotených a výnimočných situáciách. Riešia sa tu všetky morálne dilemy modernej spoločnosti, ale aj morálna dilema bezbranného jednotlivca, ktorý nie je zvyknutý na násilie a zrazu je konfrontovaný s brutalitou. Niekto sa nevie voči tejto situácii postaviť a je bezbranný, iný typ človeka zase dokáže zareagovať, vie kľučkovať a každý sa snaží nájsť cestičku ako prežiť,“ dodal Spišák.

5. januára 2017

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Zdroj: TS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.