Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Nsk ocenenia sita.jpg
ilustračné: SITA, maps.google.sk
13. septembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Ceny NSK získajú záchrankyňa hradu, zosnulý herec aj šľachtiteľ viniča

Ceny Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) za rok 2016 získajú tri významné osobnosti regiónu – záchrankyňa hradu Hrušov Stanislava Blahová, zosnulý herec Jozef Dóczy in memoriam a významný slovenský šľachtiteľ viniča Ondrej Korpás. Ceny odovzdajú v stredu o 18. hodine v Koncertnej sále Župného domu v Nitre.

Stanislava Blahová je výkonná riaditeľka Združenia na záchranu stredovekého architektonického dedičstva Nitrianskeho kraja Leustach. Združenie založila spolu s manželom Jozefom Blahom so zámerom zachrániť a obnoviť národnú kultúrnu pamiatku – hrad Hrušov, ktorý patrí k dominantám Nitrianskeho kraja. Záchranné práce na hrade pokračujú už 13. sezónu a zapojilo sa do nich viac ako 130 žiakov základnej školy spolu s rodičmi, u ktorých vytvorili pozitívny vzťah ku kultúrnemu dedičstvu, vytvorili pracovné návyky a naučili ich zmysluplne tráviť voľný čas. Od roku 2004 sa zanedbaná zrúcanina hradu zmenila na areál plný života. Vďaka Blahovej úsiliu teraz hrad každoročne navštevujú tisíce návštevníkov z domova i zo zahraničia a stal sa vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Jozef Dóczy patril k dlhoročným členom hereckého súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde stvárnil desiatky výrazných hereckých postáv. Bol príslušníkom zlatej generácie slovenských hercov, ktorí zasvätili celý svoj život divadlu. Známy bol aj z televíznej obrazovky a filmového plátna, predstavil sa vo viacerých filmoch, ktoré patria do zlatého fondu slovenskej kinematografie, napríklad Adam Šangala, Sváko Ragan, Demokrati, Sebechlebskí hudci. Zomrel v roku 2013.

Ondrej Korpás je významným slovenským šľachtiteľom viniča európskeho významu, vinohradníkom, vinárom a degustátorom. Vyšľachtil slovenské odrody viniča Rizling korenistý, Slovakia, Harmónia, Hossa, Stella, Elma, Milota, Akcent. Je spoluautorom známych muškátových odrôd Devín a Dunaj, ktoré patria do sortimentu základných slovenských odrôd. Úzko spolupracuje s Výskumným ústavom vinohradníckym a vinárskym, šľachtiteľskými stanicami a vysokými školami u nás i v zahraničí.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X